رزرومساجد

رزرو مسجد مراسم ختم

برگزاری مراسم ترحیم در مسجد از دیرباز جزیی از اجرای مراسم ترحیم میباشد.رزرو مسجد مراسم ترحیم پس از خاکسپاری و تهیه اقلام پذیرایی در مسجد از دغدغه های میزبان مراسم ختم میباشد . موسسه خدمات ترحیم هجران با ارائه لیست مساجد به همراه عکس و توضیحات شما را در رزرو مسجد و آشنایی با مساجد ، پذیرایی در مسجد راهنمایی میکند.

بعد از مراسم خاکسپاری یکی از برنامه های مهم که بازماندگان متوفی برای شخص متوفی انجام میدهند مجلس ترحیم است از قدیم الایام رسم بر این بوده است که در جایی مذهبی این امر صورت پذیرد وبهترین مکان مسجد می باشد. آنچه در بین مردم ما مرسوم است برپایی مراسم سوم وهفتم که فلسفه این دوروز جاب خود را دارد در مساجد برای اموات است این مجالس جهت یاد بود وتسلای دل بازماندگان برپامیشود.
یکی از نکات مهمی که درمورد مسجد حائز اهمیت است انتخاب مسجد نسبت به ظرفیت آن است درمواردی که اشخاص جزء بزرگان و تجاروسرشناسان هستند افراد بسیاری برای مجلس ختم آنها می آیند که براین اساس حتی مساجد جامع شهر را برای اینکار در نظر می گیرند زیرا ظرفیت زیادی میپذیرد و از لحاظ تردد به مشگل برخورد نمیکنند.
امروزه در تهران و شهرهای بزرگ کشور مساجدی را میبینیم که دارای سالن مبله می باشند که پذیرای افراد جهت برپایی مراسم ختم است ومورد استقبال مردم قرارگرفته است
اما نکته حائز اهمیت قیمت این سالن ها است که نسبت به موقعیت آن مسجد می باشد که حتی بعضی از آنها به بالای دومیلیون هم میرسد .البته مبالغ دریافتی هر مسجد بستگی به امکانات مسجد دارد، نوع سیستم صوتی استفاده شده و تزیینات مسجد دارد.مساجد فوق دارای واعظ و قاری میباشند که افرادی مجرب و اهل فن هستند.

نکاتی که درباره امکانات مساجد باید در نظر گرفت بیشتر درمورد موقعیت مکانی وامکانات آن است ازجمله موقعیت مکانی مسجد امکانات مسجد سالن اجتماعات و تعداد صندلیهای مسجد و دارای نوع صندلی میباشد دسترسی به سالن با پله یا آسانسور داشتن آن بسیار مورد توجه است یا حتی بعضی از مساجد دارای پله برقی میباشند که این موارد بسیار مهم است
از دیگرامکانات مساجد ارائه خدمات دیگری است اعم از تاج گل مصنوعی و تاج گل طبیعی  و اقلام پذیرایی اعم از حلوا و خرما های آماده و آبمیوه و  می باشد که به انتخاب صاحبان عزاست.
مساجد به غیر از سالنهای ترحیم دارای شبستانهایی میباشند که درقدیم آنجا و بصورت سنتی مجلس ختم برگزار میگردیده که افراد برروی زمین نشسته و فاقد صندلی می باشد ومبلغ دریافتی این مکان کمتر از سالن میباشد.
مساجد جامع به غیر از سالن اجتماعات دارای سالنهای پذیرایی جهت سهولت کار صاحبان عزا درنظر گرفته اند که دارای آشپزخانه هم میباشد و همچنین خدمات دیگری اعم از نیروی خدمات جهت پذیرایی از مهمانان مهیا کرده اند که قیمتهای خدمات سالن پذیرایی بستگی به سلیقه آنها دارد.
معمولا به دلایل اینکه نظم داخل مجلس بهم نخورد و حرمت رعایت گردد در بیشتر مساجد پذیرایی در مقابل درب خروجی مسجد انجام میگیرد
اما نکته ای مهم درباره مساجد باید گفت ترتیب برنامه مسجد میباشد کلیه مساجد زمان برپایی مراسم را یک ساعت ونیم در نظر میگیرند که شروع مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط قاری انجام میگیرد که بعد از آن با اشعاری در مزمت دنیا از شعرایی همچون پروین اعتصامی میسراید و بعد در مقام پدر و مادر اشعاری را میخوانندو درآخرهم باذکرمصیبتی براهل بیت و مخصوصا آقا سید الشهدا به پایان میرسانند ودر این زمانی که عده ای قصد خروج از مسجد را دارند با عرض تشکر از آنها و همچنین تسلیت حضار به صاحبان مجلس در آخر با تلاوت آیاتی از سوره الرحمن ورحانی آماده سخنرانی میگردنند و بیشتر مطالبشان در مورد نصایح وبیان احادیث میپردازند ودرآخر باتشکراز حضار و مداحی وروضه خوانی و دعا ختم مجلس را اعلام مینماید.

تشریفات گلستان علی (ع) آماده رزرو تمامی مساجد مشهد میباشد جهت اطلاعات بیشتر با شماره های ذیل تماس حاصل فرمائید

09156142099 

09154452099 

05138480830  

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن این فیلد ضروری است *